Drewno drewnu nierówne
Drewno drewnu nierówne

Drewno drewnu nierówne

Utarło się, że zegarek prestiżowy to złoty zegarek. To prawda, że większość producentów z wyższej półki ma w swojej ofercie modele wykonane ze złota. Jednak w topowych modelach wykorzystywane są także materiały szczególne z innych powodów np. tytan. My używamy drewna, jednak nie myślcie sobie, że są to porąbane palety euro...

 

Dlaczego akurat drewno?

O tym, dlaczego w ogóle wybraliśmy zegarki drewniane, pisałem wcześniej. Sam materiał jest jednak tak wdzięczny, że warto jeszcze raz poświęcić mu chwilę uwagi.

Dzisiejszy świat zmierza nieuchronnie do momentu, w którym myślenie o ekologii nie będzie tylko dobrą praktyką, ale absolutną koniecznością. Gdzie tu ekologia, skoro ścinamy drzewa, zapytacie? Odpowiedź jest prosta: wyprodukowanie zegarka z materiałów naturalnych, ręcznie, tradycyjnymi metodami, nie tworzy tylu zanieczyszczeń i odpadów, co procesy zachodzące w fabrykach, gdzie przetapia się, rafinuje i przetwarza metale.

Poza tym – na potrzeby naszej produkcji nie zostało ścięte zbyt wiele drzew.

 

Polski heban

Ten szlachetny tytuł przyznany został tzw. dębowi kopalnianemu (lub też bagiennemu), czyli prawdziwemu wschodnioeuropejskiemu bogactwu. Zatopione w bagnach lub zbiornikach wodnych dęby, rozkładają się bardzo powoli, zaś zawarte w nich garbniki reagują z solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi, przez co drewno staje się ciemne, czasem czarne, czasem granatowo-czerwone. 

Co ciekawe, szacuje się, że „złoża” tego surowca są znacznie rzadsze, niż np. złoża diamentów. W carskiej Rosji karano śmiercią za posiadanie mebli z czarnego dębu. Był on zarezerwowany wyłącznie dla dworu carskiego.

Nie jest to tania przyjemność, bo jest to jeden z najdroższych gatunków drewna. Ale czyż można odmówić sobie zakupu belki z drzewa, które przeleżało w bagnie ponad 3000 lat?

 

Kupiliśmy belki!

To chyba dobry moment, by poinformować, że Manufaktura Dobrowolscy weszła w posiadanie certyfikowanych belek z dębu kopalnianego. Jeden z nich znalazł się w bagnie na długo przed narodzeniem Chrystusa, a także na długo przed powstaniem Rzymu. Według szacunków jest to późna epoka brązu (3200 lat temu), a więc w czasach, kiedy na naszych ziemiach królowała kultura łużycka. Druga belka ma ok. 2000 lat, a więc jest to drewno z czasów, w których Jezus Chrystus stąpał po ziemi.

Jest to piękne, twarde drewno, które ma zaklętą w sobie moc tysiącleci. Czas jest naturalnym środowiskiem tego drewna. Dlatego trudno mi sobie wyobrazić bardziej adekwatny surowiec, do produkcji zegarków. 

Już niebawem nasza oferta poszerzona zostanie o zegarki, do produkcji których wykorzystaliśmy oba zakupione dęby bagienne (3200 lat i 2000 lat!). A już teraz w sprzedaży dostępne są dwa zegarki z paskiem czarnym lub czerwonym, których tarcze wykonane zostały z dębu czarnego, zaś koperty z równie ekscytującego drewna padouk. Jest to drewno pozyskiwane z afrykańskiego sandalinu, o charakterystycznym, czerwonawym zabarwieniu. Przez lata tworzono z niego kadłuby statków, instrumenty muzyczne oraz ekskluzywne figury szachowe.

A co ze złotem? Złoto powinno leżeć w sejfie.

 

Weź historię w swoje ręce – limitowana edycja zegarków z drewna liczącego sobie 3200 lat

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl